Powrót

Pierwsze kroki

Jeśli się tu znalazłeś i to czytasz to zapewne stawiasz pierwsze kroki w świecie paintballa i chciałbyś się dowiedzieć o co w tym wszystkim tak naprawdę biega.

Tak w wielkim ogóle wiesz już że paintball to gra polegająca na strzelaniu do przeciwników kulkami wypełnionymi farbą i wyeliminowywaniu ich w ten sposób, a przy tym wykonywaniu różnych zadań. Masz rację, ale zacznijmy od początku.

Na wstępie należy nadmienić, iż paintball dzieli się na dwa odłamy:

  • paintball leśny tak zwany woodsball
  • paintball sportowy inaczej speedball

Paintball leśny, jak sugeruje nazwa, rozgrywany jest w sceneriach leśnych, różnego rodzaju opuszczonych zabudowaniach, poligonach, fortach. Z założenia ten rodzaj rozgrywki ma jak najbardziej przypominać potyczkę militarną. Stąd ubiór graczy to najczęściej umundurowanie wojskowe, sprzęt przybiera różne formy kamuflażu, a markery, bo tak nazywają się pistolety stosowane w paintballu, są replikami prawdziwej broni. Często organizowane są tak zwane gry scenariuszowe, które są albo  odwzorowaniem historycznych bitew lub też wyreżyserowanymi  fikcyjnymi potyczkami. W takich spotkaniach brać może udział nawet po kilkaset osób i mogą one trwać nawet kilka dni.

Z drugiej strony barykady mamy speedball, czyli sportową odmianę paintballa. Są to niesamowicie dynamiczne i widowiskowe starcia, o ściśle określonych regułach, rozgrywane są na specjalnie do tego przygotowanych dmuchanych polach i odbywające się pod okiem wyszkolonych sędziów, podczas turniejów paintballowych. Naprzeciwko siebie stają kilkuosobowe drużyny, mające za zadanie w określonym, krótkim czasie, wyeliminować zawodników z przeciwnej drużyny i przenieść flagę z bazy przeciwnika do swojej lub też nacisnąć bzyczek znajdujący się w bazie przeciwnika. Ten rodzaj rozgrywki zrywa zupełnie ze skojarzeniami militarnymi, nie stosuje się tu żadnych form kamuflażu, a sprzęt i ubiór są ściśle określone rygorystycznym regulaminem.

Są to bardzo ogólne opisy, jednak dają pojęcie o różnicach między jedną a drugą dziedziną. Oczywiscie oba odłamy różnią się diametralnie wykorzystywanym sprzętem, jednak Ciebie najbardziej będzie interesowało w co trzeba się zaopatrzyć aby móc w ogóle zacząć się bawić.

Podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w bezpieczną i wygodną maskę. Do gry w paintball używaj jedynie atestowanych produktów renomowanych producentów. Nigdy nie kupuj masek o innym przeznaczeniu niż gra w paintball, jest to kwestia Twojego bezpieczeństwa. Warto jest zastanowić się nad maską z podwójną, termalną szybką. Takie szkła zmniejszają ryzyko parowania maski i pozwolą w pełni cieszyć się grą. Dobierz sobie taką maskę, aby było Ci w niej wygodnie.

Najistotniejszą częścią Twojego ekwipunku jest oczywiście marker, czyli karabinek którym będziesz siał postrach wśród przeciwników. Tutaj masz naprawdę wielkie pole do popisu, gdyż oferta na klamki, jak je potocznie nazywamy, jest niesamowicie szeroka. Począwszy od podstawowych markerów mechanicznych, a kończąc na wysokiej klasy markerach elektro-pneumatycznych. Jednak Twoją uwagę powinieneś na początku skoncentrować na markerach mechanicznych. Ich prosta budowa oraz łatwość czyszczenia i konserwacji, nie przysporzy Ci bólu głowy, a dadzą Ci one dużo przyjemności z ich użytkowania.

Marker musisz koniecznie wyposażyć w magazynek. Do zwykłego mechanika wystarczy Ci w zupełności prosta grawitacyjna spłuczka, bo tak nazywamy magazynki. Spłuczka grawitacyjna jak sama nazwa wskazuje, działa jedynie na zasadzie siły grawitacji w przeciwieństwie do magazynków elektronicznych, które mają wbudowane silniczki podające nawet do kilkudziesięciu kulek na sekundę. Ale póki nie będziesz miał naprawdę szybkiej klamki taki magazynek będzie Ci zbędny.

Marker trzeba jeszcze czymś zasilić. Mamy dwa rodzaje źródeł zasilania:

  • dwutlenek węgla CO2
  • sprężone powietrze HP

Dwutlenek węgla jest zdecydowanie bardziej popularnym i tańszym gazem. Praktycznie w każdym mieście znajduje się stacja gazów technicznych, w której możesz nabić butlę na dwutlenek. Butle na CO2 mają różne pojemności, z największych można oddać do 1000 strzałów, ale jeśli cenisz sobie wygodę wybierz którąś z mniejszych i lżejszych butli.

Sprężone powietrze jest nieco droższym rozwiązaniem i być może trudniej dostępnym, natomiast nie posiada ono wad dwutlenku, czyli podczas szybkiego strzelania nie występuje efekt mrożenia markera, jak również nie ma obawy zalania markera ciekłym dwutlenkiem. Przez to, że każda butla HP posiada wbudowany regulator, ciśnienie wychodzące z butli jest zredukowane i zawsze takie samo. Przez co marker stabilniej pracuje. Jeśli planujesz zakup systemu HP zorientuj się czy w Twojej okolicy jest możliwość napełnienia takiej butli. Może straż pożarna lub centrum nurkowe Cię wspomoże.

Masz już maskę, posiadasz także zestaw do eliminowania przeciwników. Do pełni szczęścia brakuje Ci już tylko amunicji – kulek paintballowych. Oferta kulek jest równie szeroka jak markerów. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy:

  • jakość kulek jest na ogół proporcjonalna do ich ceny
  • kulki bardzo wysokiej klasy nie nadają się do markerów mechanicznych
  • kulki są dość wrażliwe na ekstremalne warunki pogodowe
  • kulka powinna być dobrana do markera jak również do lufy której używasz
  • dobrze jest gdy kulki są lekko nagrzane przed użyciem
  • źle przechowywane otwarte opakowania z kulkami mogą spowodować np. przemrożenie lub zawilgocenie kulek, przez co mogą one stracić kształt i nie będą nadawać się do użytku

Na koniec chcielibyśmy abyś pamiętał, że paintball to niesamowita gra, dająca mnóstwo przyjemności i satysfakcji. Niosąca jednak ze sobą ryzyko, a zarazem odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale równiez za ludzi z którymi mamy przyjemnosc się malować. Nie zapominaj nigdy o bezpieczeństwie swoim, twoich towarzyszy zabawy, a także osób postronnych.